Detail podujatia
MOJŠE BAND
Dátum Piatok 22. 3. 2019
Miesto Wave~centrum nezávislej kultúry
MOJŠE BAND
Program Zipserim pozostáva zo židovských piesní, ktoré sa dochovali v komunitách chasidov emigrovaných do USA alebo Izraela, ako aj piesne majority, ktoré odkazujú na konkrétne zvyky Židov na Spiši.
Mojše Band je autentická kapela reprezentujúca židovskú hudobnú
tradíciu zo Slovenska. Počas krátkeho pôsobenia si kapela vybudovala jasné postavenie na stredoeurópskej klezmer scéne. Vďačía za to najmä inovatívnemu pohľadu na židovskú hudobnú tradíciu najmä z regiónov bývalého uhorského teritória. Vďaka bohatým interpretačným skúsenostiam a ich multižánrovým schopnostiam môžu vytvárať jedinečnú progresívnu "neo-klezmer" fúziu. Počas existencie Bandu sa im podarilo účinkovať na prestížnych festivaloch svojho druhu, z ktorých azda najviac rezonuje Jewish Culture Festiwal Krakow ale i Mazal tov Košice, Šamajim - Třebíč, Simcha - Wroclaw, KlezMORE - Wien,Pohoda, RadioHeadAWARD a mnohé iné. Kapela absolvovala koncertné turné v Nemecku,Holandsku, niekoľkokrát v Poľsku a Izraeli. Medzi významné spolupráce patrí spolupráca s rabínskou školou Abraham Geiger Collegue v Berlíne, či reformovanou židovskou komunitou Beit - Krakow. V roku 2015 vydala debutový album REGUITA s medzinárodným obsadením a sólovou participáciou rabbi Tanyi Segal z TelAviv. V roku 2018 vydala vo vydavateľstve PavianRecords album Tfilos un Nigun (modlitby a nápevy), na texty slovenského básnika Shloma ben Rivke.
Kapela sa slovenskej verejnosti výrazne zviditeľnila v prvej
edícii televíznej šou ZEM SPIEVA, kedy reprezentovala židovskú menšinu na Slovensku piesňami zo Šariša. Mojše Band je finalistom Celosvetovej súťaže židovskej hudby v Amsterdame v roku 2017 a držiteľom prestížnej YoutubePRIZE tejto súťaže na roky 2018 - 2019 za cover piesne Pharela Williamsa Happy-"Mazeldik".


Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia


Podporujú nás

Podujatia z verejných zdrojov podporilMediálna podpora