Detail akcie

úúú session #7: I Am Sitting in a Room / Prešov

Dátum

sobota 20.05.2023

Čas

19:00

Miesto

Wave~centrum nezávislej kultúry

Tesne vedľa! 
Necelých 10 metrov od nového sídla Wave~cnk sa nachádza ikonická tanečná sála PKO – kultúrne zariadenie Družba, do ktorej Vám časom prinesieme niekoľko zážitkov z nášho umeleckého i komunitného programu.

PROGRAM:
19: 00 – 19: 30 prednáška
19: 30-19: 45 pauza
19: 45-20: 15 ROOM
20: 15-diskusia

Soundartové dielo amerického skladateľa experimentálnej hudby Alvina Luciera z roku 1969 I Am Sitting in a Room patrí medzi zásadné diela elektroakustického experimentu. Skladba pozostáva z naživo predneseného textu, ktorý sa nahráva, jeho záznam sa púšťa späť do miestnosti a opätovne sa nahráva. Tento proces sa opakuje, artikulácia ľudskej reči sa postupne vytráca, slová sa stávajú nezrozumiteľnými a nahrádzajú ich čisté rezonančné harmónie a tóny miestnosti.
Vďaka jedinečnej rezonančnej charakteristike každej miestnosti, v ktorej sa I Am Sitting in a Room realizuje, výsledok sa vždy líši od predošlých uvedení. Dielo bolo po prvý raz realizované v Guggenheimovom múzeu v New Yorku v roku 1970. 
I Am Sitting in a Room okrem iného skúma otázku, nakoľko hudbu vytvárajú hudobníci, nástroje a priestor v ktorom sa hudba odohráva. Zároveň je úmyslom autora vyrovnávať sa s nedokonalosťami ľudksej reči a je aj absolútnym vyjadrením jedinečnosti priestoru, v ktorom sa divák a performer stretávajú.
Slovenskú premiéru realizovali Fero Király a Eva Vozárová v októbri 2020 na JAMA – 74. ročník Milana Adamčiaka. 
Súčasťou večera bude aj krátke rozprávanie o soundarte a súčasných akustických umeniach, kde sa dozviete historické súvislosti a umelecké idey, ktoré sa za soundartom skrývajú.

ALVIN LUCIER – I AM SITTING IN A ROOM (1969)
Predvedenie: Eva Vozárová (hlas), Fero Király (mix)
Minutáž: 30 – 45 min
Slovenská premiéra: 23. 10. 2020

Alvin Lucier je americký skladateľ experimentálnej hudby a autor zvukových inštalácií. Je považovaný za priekopníka zvukovej tvorby. Experimentoval s využitím mozgových vĺn pri živých vystúpeniach, echolokáciou alebo interferenciami. V 80. rokoch 20. storočia začal písať skladby pre sólové nástroje, komorné súbory a orchester.

Fero Király je hudobník, kóder a pedagóg so slabosťou pre interdisciplinárne projekty. Je spoluzakladateľ podujatia JAMA a Združenia ooo. Hoci je známy najmä ako klavírny interpret súčasnej vážnej hudby (Philip Glass, Steve Reich a.i.) a člen združenia Cluster ensemble, sólovo sa zaujíma o digitálne technológie, sound art a rôzne presahové umelecké formy.

Eva Vozárová je dramaturgička, performerka a kultúrna manažérka na voľnej nohe. Spoluzakladala umelecké združenie ooo a intermediálny projekt JAMA v kontexte osobnosti Milana Adamčiaka, v rámci ktorých sa venuje kurátorskej a autorskej činnosti v oblasti soundartu a intermediáneho umenia.

www.zdruzenie.ooo

Séria úúú ssesions je súčasťou projektu ooo_2023, ktorý podporil ako hlavný partner z verejných zdrojov Fond na podporu umenia. Ďakujeme!