Detail akcie

DIS IS MARKĒTA vo Wave

Dátum

sobota 09.09.2023

Čas

20:00

Miesto

Wave~centrum nezávislej kultúry

Kapelu DIS IS MARKĒTA tvorí 5 muzikantov z rôznych hudobných svetov, 
v ktorých sa spája folklór s klasickou aj experimentálnou hudbou. Výsledkom je pestrá paleta zvuku – od autentickej sugestívnej piesne, cez silné ľudové nápevy v rozličných zvukových obmenách a náladách, až po netradičné hudobné kompozície. Započuť môžete aj prvky ambientu či elektronickej hudby.

Na konci apríla 2022 kapela vydala svoje debutové EP hrajžemi, s ktorým sa na začiatku leta naživo predstavili v Rádiu_FM v relácii :Popo_FM. Ich piesne zazneli viackrát v relácii Hudba sveta_FM, v ďalších reláciách Rádia_FM aj 
na Rádiu Devín. Počas minulého leta a jesene odohrali niekoľko koncertov 
po Slovensku aj v Čechách, na ktorých EP predstavili. V decembri boli súčasťou projektu RTVS – “Na šnúre”, v rámci ktorého 
sa naživo natáčali koncerty mladých kapiel, ktoré budú 
počas tohto roka odvysielané v televízii.

Tento rok získala DIS IS MARKĒTA na prestížnych oceneniach Rádia_FM – Radio_Head Awards – 2 finálové nominácie od odbornej slovenskej aj zahraničnej poroty v žánrových kategóriách world music a folková hudba. Napokon si odniesli cenu nadácie Advance Investments spolu s finančným príspevkom 2 500 EUR na produkciu nového albumu. 
Na odovzdávaní cien aj vystúpili a naživo predstavili prvú pieseň 
z nominovaného EP hrajžemi – zahorela.

Okrem úspechu na Radio_Head Awards bola pieseň “hrajžemi” zaradená do plánovanej výberovej CD kompilácie – Best of World music from Slovakia 2019/2023, ktorú pripravuje WOMUSK. Kompilácia je určená na distribúciu v rámci zahraničných veľtrhov, promotérom a novinárom, aj do rebríčkov slovenských a zahraničných médií.

Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.