Detail akcie

Kontexty mesta - umelecké intervencie v Prešove

Dátum

piatok 20.10.2023

Čas

17:00

Miesto

Wave~centrum nezávislej kultúry

Kontexty mesta – umelecké intervencie v Prešove

Kontexty mesta sú umelecké intervencie, ktorých cieľom je vstúpiť do verejného priestoru site-specific inštaláciami, upozorňujúcimi neraz na zaujímavé siete vzťahov, často prehliadané na danom mieste v danom čase. Tento rok sme sa rozhodli premiestniť z historického centra Prešova na Sídlisko 3, kde vznikajú nové možnosti tém, súvisiacich s hromadným bývaním na novourbanizovanom socialistickom sídlisku. Do priestoru sídliska budú intervenovať Martin Kochan so svojimi performatívnymi vstupmi, Natália Šimonová, ktorá bude svojimi inštaláciami a maľbami reagovať na charakter pôvodných detských ihrísk a Denisa Saboviková, ktorá svojimi environmentmi poukáže na ekologické nebezpečenstvá urbanizovaných lokalít. Samostatnou spoločnou kurátorskou a umeleckou inštaláciou bude “Chýbajúca kultúra”, upozorňujúca na nedostatok kultúrnej infraštruktúry na socialistických ale aj súčasných sídliskách.

Kurátori: Peter Megyeši, Adrián Kobetič

Vystavujúce/i: Denisa Saboviková, Natália Šimonová, Martin Kochan

piatok 17.00 – otvorenie a komentovaná prehliadka inštalácii s autormi

sobota 10.00 – komentovaná prehliadka Sídliska Ill so Slavom Capekom, Ta Take Town (špecifické miesta, architektúra a urbánne mýty)
https://forms.gle/gamQkquq58bJ7p5J7

nedeľa 17.00 – umenie vo verejnom priestore. Diskusia s A.Kobetičom, jeho hosťami a návštevníkmi Kontextov mesta

Ďakujeme Krajskej vedeckej knižnici a ZŠ Nám.Kráľovnej pokoja za pozemky a Krajskej galérii za spoluprácu na výstave záznamov performatívnych intervencií Martina Kochana.

Podujatie sa koná pod záštitou Františka Oľhu, primátora mesta Prešov a je podporené finančne Mestom Prešov šumov 1677eur.

Podujatia kultúrneho centra Wave z verejných zdrojov podporil FPU