Detail akcie

Yegor Zabelov (BY) / koncert vo Wave

Dátum

piatok 08.03.2024

Čas

20:00

Miesto

Wave~centrum nezávislej kultúry

Jegor Zabelov je jedným z najlepších hráčov na akordeón vo východnej Európe.

 

Zabelov sa vo svojej tvorbe venuje skúmaniu možností nástroja, na ktorý sa špecializuje, pričom často naráža na jeho limity. Akordeón sa v jeho rukách stáva nástrojom na vytváranie mystických zážitkov a jeho vystúpenia majú podobu hudobného rituálu.

 

Počas niekoľkých posledných rokov sa Zabelov zameriava na svoju sólovú kariéru. Hudobník je častým hosťom európskych festivalov ako Fusion Festival (Berlín), Vienna Accordion Festival, United Island of Prague, Moers Jazz Festival (Nemecko), Akkordion Akut Festival (Nemecko) a mnohých ďalších.

 

Zástupca bieloruskej nezávislej hudobnej scény, Yegor Zabelov, je známy ako autor hudby pre filmy a divadelné predstavenia. Jeho hudba je zmesou akordeónových zvukov s prvkami avantgardných, jazzových a neoklasicistických postupov. Yegor Zabelov je ovplyvnený americkým minimalizmom – napríklad skladbami Philipa Glassa, Steve Reicha, Michaela Nymana a ďalších.

 

„Tento akordeonista, ktorý pravdepodobne udrží koncertnú sálu v úplnom úžase, ako to dokáže Colin Stetson, …, vykúzli na svojom nástroji nasýtené, neodbytné, ostré zvukové plochy. Živé nahrávky, ktoré sme doteraz počuli, narúšajú všetky predsudky o tom, ako by kapela vedená harmonikou mala znieť” – Gigwise

“Zabelov nachádza myšlienkovú mapu medzi tradičnou hrou na akordeón a post-raveovými, beatless zvukovými plochami. Jeho hudba je dôkazom sily predstavivosti. Nikto si nedokáže predstaviť, že by bolo možné vytvoriť na akordeóne ‘okolité hluky’ podobné ako u Aphex Twina.” – Louder Than War (hudobný portál)

 

Video:

 

 

 

Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.