Detail akcie

Eva Vozárová & Fero Király - Zvukové topografie v Prešove

Dátum

piatok 28.06.2024

Čas

19:00

Miesto

Wave~centrum nezávislej kultúry

Miesto stretnutia: Pred Wave CNK, Námestie Kráľovnej pokoja 3, Prešov
Čas začiatku: 19:00

Choď von a počúvaj. Zvukové topografie sú sériou site-specific podujatí s týmto jednoduchým zámerom. Počúvať svet alebo zvukovú krajinu (soundscape), ktorá tvorí jeho akustický exoskelet. Započúvať sa znamená vytvoriť priestor na nové otázky. Sluchom sledujeme – študujeme – akustické prejavy krajiny a jej zvukovú kvalitu. Mapujeme svet, objavujeme akustické priestory, hľadáme prepojenia s rôznymi oblasťami prírodných a humanitných vied.

Projekt Zvukové topografie rozvíjajú slovenskí umelci Eva Vozárová a Fero Király od roku 2022 ako sériu akustických intervencií vytvorených pre rôzne zvukovo zaujímavé prostredia. Je príspevkom k téme akustickej ekológie – hudobnému a zvukovému vnímaniu sveta. Nášho jediného sveta, ktorý všetci meníme oveľa viac a rýchlejšie, než všetky prírodné procesy dokopy. Zároveň súvisí s uvažovaním o tom, čo sa historicky definovalo ako priestor určený a vybudovaný pre hudbu a jej počúvanie.

Podujatie sa uskutoční vonku.
Viac info čoskoro.
Po soundwalku bude nasledovať krátka diskusia s tvorcami.

Fero Király je hudobník, kóder a pedagóg so slabosťou pre interdisciplinárne projekty. Je spoluzakladateľ podujatia JAMA a Združenia ooo. Hoci je známy najmä ako klavírny interpret súčasnej vážnej hudby (Philip Glass, Steve Reich a.i.) a zakladajúci člen Cluster ensemble, sólovo sa zaujíma o opensource digitálne technológie, sound art a rôzne presahové umelecké formy.

Eva Vozárová je dramaturgička, performerka a kultúrna manažérka na voľnej nohe. Spoluzakladala umelecké združenie ooo a intermediálny projekt JAMA v kontexte osobnosti Milana Adamčiaka, v rámci ktorých sa venuje kurátorskej a autorskej činnosti v oblasti soundartu a intermediálneho umenia.

Koncept a realizácia: Eva Vozárová, Fero Király
Minutáž: cca 50 min + diskusia
www.zdruzenie.ooo

Predstavenie je súčasťou projektu ooo_2024. Projekt ooo_2024 podporil ako hlavný partner z verejných zdrojov Fond na podporu umenia. Ďakujeme!