Femislam je oslavou žien v slam poetry, ktoré majú na slovenskej scéne veľké zastúpenie. Rovnako je možnosťou, ako si užiť tie najlepšie performerky v plnej sile, na jednom mieste a so zvýšenou intenzitou!
Príďte sa pozrieť na výnimočnú show do Wave a rozhodnite, ktorá zo slameriek sa stane kráľovnou večera. V hviezdnej súpiske s českými hosťkami sa vám predstavia:
Potopa Baša: Majsterka Slovenska za rok 2023, vicemajsterka za rok 2022. Inšpiráciu nachádza v snoch, popkultúre a internete, hlavne, ale v človečine ako takej – vlastných i cudzích radostiach a boľačkách. Je to slämová duša. Mozog s maslom. Krupicová kaša. Je to Potopa Baša.
Tyč (CZ): Je mladá tvorkyňa na českej slam poetry scéne. Do sveta slamu sa prvýkrát vnorila v marci 2024, odvtedy slamuje po celej Českej republike a v septembri tohto roku obhájila titul finalistky majstrovstiev Českej republiky. Slamuje väčšinou o problémoch ľudstva, ale zvyčajne do toho pridá aj štipku humoru, možno aj viac, v hrnci mieša dlhé minúty, uvarí výborný slam, zje ho a nenechá po sebe ani omrvinku. Týči sa svojím prejavom, slovami, ktoré dokážu rozosmiať, rozplakať, rozčúliť, a umením šialene preháňať.
Anna Kuna (CZ): Neskrotná maliarka a poetka, finalistka majstrovstiev Českej republiky v slam poetry. Vo svojej tvorbe sa zameriava na otázky identity, spoločenstva a feminizmu. Skúma ženský akt a intimitu v jej surovej podobe. Jej prejav je priamy, často plný irónie a sarkazmu. Vyhýba sa prvoplánovému humoru a aktuálne témy spracúva s dôvtipom a hĺbkou.
Luna: Výnimočná performerka a aktivistka, ktorá svoju neuchopiteľnú identitu vyjadruje prostredníctvom slam poetry. Jej tvorba sa vyznačuje bohatým využitím metafor a anafor, ktorými podčiarkuje zložité životné skúsenosti. Luna, ako mesiac závislá od svetla iných, čerpá inšpiráciu z ľudí, ktorí ju obklopujú a z každodenných zápasov, nielen svojich, ale aj tých, ktoré zdieľajú ľudia okolo nej. V jej textoch často zaznievajú politické témy, frustrácia zo slovenskej reality i odkaz smiechu a lásky ako dôležitých esencií ľudskosti. Verí, že na konci každého príbehu stojí jedinec – „ty“, a teda všetci sme vhodní byť hrdinami jej tvorby.
Rexy: Rexy je jedinečná a jediná slamujúca drag queen na slovenskej slamovej scéne! Je kráľovnou mejkapu a porušovania základného pravidla v Slam Poetry – žiadny kostým. My jej to však pre jej šarm a typ podujatia tentokrát odpustíme! Na pódiu Ťa zaujme nielen hravými outfitmi, ale aj jej textami, skrz ktoré odhaľuje prirodzenú ženskosť svojho mužského civilného ja. Taktiež moderátorka celého Femislamu.
Nenechajte si ujsť to najlepšie z českého & slovenského ženského slamu!
Tešíme sa na vás!
—–
Kampaň 16 dní aktivizmu proti násiliu páchanému na ženách je medzinárodná kampaň, ktorá vznikla z iniciatívy prvého Inštitútu pre globálne líderstvo žien (Women´s Global Leadership Institute) sponzorovaného Centrom pre globálne líderstvo žien (Center for Women´s Global Leadership) v roku 1991. Zakladateľky si za začiatok kampane vybrali 25. november (Deň boja proti násiliu na ženách) a za koniec kampane 10. december (Medzinárodný deň Ľudských práv) preto, že chceli symbolicky prepojiť násilie páchané na ženách a ľudské práva a zdôrazniť tak, že takéto násilie je porušovaním ľudských práv žien.
Z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia
Vstupné dobrovolné