Detail podujatia
SLOVENSKÁ TEPLÁREŇ: Drť + ŠtB: Prísne tajné (premiéra) + diskusia
Dátum Sobota 19. 11. 2022
Čas 19:00
Miesto Wave~centrum nezávislej kultúry

Chceme vyjadriť spolupatričnosť rodinám a blízkym Matúša a Juraja, ktorí boli zavraždení z nenávisti v klube Tepláreň v Bratislave. Chceme vyjadriť úctu a rešpekt tým, ktorí z Teplárne vytvorili otvorené miesto na stretávanie sa slobodných ľudí. Chceme vyjadriť podporu LGBTQI+ komunite. Chceme, aby bolo Slovensko krajinou, kde sa každý môže cítiť bezpečne a kde je príslušnosť k akejkoľvek menšine prijímaná s rešpektom ako prirodzená súčasť spoločnosti. Chceme dosiahnuť zmenu legislatívy tak, aby zabezpečila plnohodnotný život všetkým ľuďom na Slovensku vrátane LGBTQI+ komunity.

KAPELA DRŤ 20:30 / predpredaj 
Angažovanú kapelu tvorí zmes hudobníkov zo Slovenska a Maďarska. Intenzívny zvuk za hranicou
štandardných žánrov testuje svedomie doby pred revolučným rokom 1989 a dnes.
Autorom projektu je hudobný skladateľ a saxofonista Miroslav Tóth (Shibuya Motors, Black Angels Songs, Srnka, Predskokan otrok), ktorý je známy aj vďaka spolupráci s Kronos Quartet. Kapelu založil v roku 2019. Do zoskupenia prizval speváka Michala Kaščáka (Bez ladu a skladu, Neuropa, VBPS), klávesistku Luciu Chuťkovú – Ďzubákovú (Hvozd), gitaristu Mareka Buranovského (Vojdi, Raptor Koch,
God and Eve), basgitaristu Mártona Csernovszkého (The Best Bad Trip) experimentálneho bubeníka Jozefa Krupu (Ankramu). Spoločne tvoria svojský rukopis oscilujúci medzi viacerými žánrami od punku po free jazz.
Prvý album Puntičkár je zhudobnením rozhovoru bývalého šéfa ŠtB generála Alojza Lorenca. O štylizáciu textov sa postaral Marek Kundlák. Album kapela venovala obetiam perzekúcii, represií a vrážd komunistického režimu. Drť za album získala nomináciu na Radio Head Awards.
Druhý album kapely Minister vyšiel v máji 2022 a jeho predlohou sa stala „tajná“ nahrávka rozhovoru medzi bývalým ministrom financií Jánom Počiatkom a bývalým generálnym prokurátorom Dobroslavom Trnkom, ktorú nahral Marián Kočner. Práve zhudobnenie dnes verejnej nahrávky odkrýva pravú tvár,
skutočný pohľad a názor a mnohým už bez hudby znie ako niečo hraničné a pomerne "hardcorové". Tóth a textár Kundlák hudobne a textovo spracovávajú kontroverzné a problematické výroky ľudí spravujúcich štát, ktoré sa stali kľúčovými pre kultúrne aj spoločenské prostredie.

Projekcia filmu: 19:00 / vstup voľný
AGENT KROČA 
26'm, réžia: Róbert Šveda

Diskusia: 19:30
Fedor Blaščák, Daniela Richterová (King's College London, online)

Premiéra filmu z dokusérie ŠtB: Prísne tajné o prenikaní západných spravodajských služieb do ŠtB.

Miloslav Kroča pracoval na britskom oddelení kontrarozviedky ŠtB. Keď v apríli 1976 náhle zomrel na zlyhanie srdca, rodina odniesla na bývalé pracovisko jeho písomnosti. Týmto spôsobom sa ŠtB dozvedela, že Kroča mal doma inštrukcie britskej rozviedky a bol dvojitým agentom britskej spravodajskej služby MI-6.
Jeho posledným riadiacim dôstojníkom bol v rokoch 1973-1976 rezident britskej tajnej služby v Prahe Richard Dearlove, ktorý sa bol neskôr v rokoch 1999-2004 riaditeľom MI-6. Tvorcom seriálu sa podarilo urobiť s ním unikátny rozhovor a tiež s dcérou Miloslava Kroču. Podľa Dearlovea, spolupráca Miloslava Kroču s MI-6 dlhodobo ochromovala akúkoľvek činnosť ŠtB proti Veľkej Británii a mimoriadnym spôsobom ovplyvnila priebeh studenej vojny.

Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.


Podporujú nás

Podujatia z verejných zdrojov podporilMediálna podpora