Papyllon a Flying Horseman

V prešovskom Wave sa v piatok, 23. novembra 2018, rozleteli už po niekoľký krát motýle a potešili tak milovníkov alternatívnej hudby. Reč je o domácej kapele Papyllon, ktorá odohrala koncert spoločne s belgickou kapelou Flying Horseman. 

„Koncert sme odohrali v netradičnom čase. Vačšinou hráme tesne pred Vianocami, dnes sme ale prišli podporiť kapelu Flying Horseman, s ktorými odohráme ešte niekoľko koncertov na Slovensku.“, povedal spevák kapely Papyllon, Bohuš Hajduch.

Papyllon hral vo Wave už niekoľký krát. V roku 2017, tesne pred Vianocami, tu pokrstili svoj debutový album, ktorý obsahuje 9 piesní prezentujúcich novú hudbu, ktorú sa kapela snaží priniesť svojím fanúšikom, čo potvrdil aj bubeník Lukáš: „Nechceme byť tou kapelou, akou sme boli napríklad včera, chceme sa stále posúvať, robiť nové veci. Myslím si, že sa nám darí ísť niekam ďalej, ešte nepoznáme presný cieľ, ale vieme, že sme na dobrej ceste.“ 

Kapela Papyllon je na scéne od roku 2010 . Prešovskí milovníci alternatívnej hudby sa zhodujú v názore, že práve táto kapela je jednou z tých, ktoré sa prezentujú na vysokej úrovni a to nie len na domácej, Prešovskej, pôde, ale aj vo svete. Počas svojho koncertovania zahrali aj vo viacerých štátoch východnej Európy, v Poľsku, či v rakúskej Viedni. Novembrový koncert vo Wave nebol o nič horší, ako tie predošlé, bol však iný. Ako výberom hraných skladieb, tak aj atmosférou, ktorá je na vystúpeniach tejto kapely neoddeliteľnou súčasťou večera, nie len pre divákov, ale aj pre samotných hudobníkov.

 „Na dnešnom koncerte bolo dosť cítiť, že sme oveľa viac zohratí ako na začiatku. Už to nie je také, že máme koncert a musíme mať všetko namakané, ale celý koncert si užívame.“, dodal Lukáš a basgitarista Jakub ho doplnil: „Viac si všímam okolie a menej sa sústredím na technické veci. Minimálne rok cítim, že koncerty hrám bez predsudkov a bez riešenia zbytočných vecí.“

Po boku prešovskej kapely zahrali aj belgickí predstavitelia post-rocku a temného folku, Flying Horseman, skupinka prvotriednych hudobníkov okolo skladateľa Berta Docksa. Pri započúvaní sa do ich hudby sa človek prenesie do rôznych svetov a vypovedá si v sebe niekoľko nevyriešených otázok. Hudba je to pokojnejšia, melancholickejšia a na ich koncerte nie je veľa priestoru na vytancovanie partnera, či vyskákanie sa pred pódiom, ale naopak, človek má čas vypnúť a to aj napriek tomu, že neleží doma v posteli ale podporuje svojou prítomnosťou umelcov, ktorí tvoria najmä srdcom a prinášajú ľuďom kúsok seba v podobe hudby. 

Summa summarum – koncert týchto dvoch kapiel bol opäť niečím, čo prešovských fanúšikov alternatívnej hudby naozaj baví a dokazujú to nie len ohlasmi na internete, ale aj svojou účasťou vo Wave. Koncert bol podporený Fondom na podporu Umenia. Tešíme sa na ďalšie podobné akcie! 

Foto a text : Petra Hartmanová