PechaKucha Night Prešov: pestrá zmes zaujímavých ľudí a inšpiratívnych tém

Celosvetové podujatie s názvom PechaKucha [peča kuča], ktoré spája ľudí zdieľajúcich  svoje myšlienky, prácu a záujmy, sa dňa 27. októbra 2018 uskutočnila v prešovskom Wave už po osemnásty krát. 

PechaKucha Night bolo založené v Tokiu vo februári 2003 ako podujatie mladých dizajnérov na stretnutie, spoluprácu a prezentovanie ich práce verejnosti. Odvtedy sa podujatie rozšírilo po celom svete a v súčasnosti sa deje vo vyše 900 mestách. Zámerom formátu je priniesť divákom produktívne, zaujímavé alebo prekvapivé myšlienky prostredníctvom projekcií obrázkov.  

„Idea podujatí PechaKucha Night skrsla v hlavách dvoch architektov – Astrid Kleinovej a Marka Dythama. Vymysleli formát, kde majú priestor ľudia z rôznych sociálnych, pracovných, umeleckých sfér. Môže tu prísť napríklad fotograf, chlapík, čo vyrába basgitary, výtvarník, ekologický aktivista, jednoducho pestrá zmes ľudí,“ hovorí moderátor PechaKucha v Centre nezávislej kultúry Wave, Lukáš Maťufka. 

Osemnásta PechaKucha Night v Prešove predstavila opäť neobyčajné témy: Mária Biľová prezradila, prečo sa škola a komunita navzájom potrebujú; podujatie Filmová noc na hrade Šariš priblížil Peter Vlkovič; Michal Burák hovoril o architektúre pre ľudí a manželia Bernátovci prezentovali inovatívny štýl kvetinárstva Puketa od Ježka; ľudové ornamenty a úspešnú značku SlovakiaGift predstavila jej zakladateľka Sylvia Ciulisová; o profesionálnej reklamnej a produktovej fotografii hovoril Dušan Holovej; cestovateľka Ivana Grešlíková rozpovedala príbehy ľudí a ich rúk v rôznych krajinách a Michal Švihra predstavil tri fungujúce projekty so smiešnymi menami. 

„Sú to veľmi zaujímavé príbehy,“ pokračuje Lukáš Maťufka. „Dnes som bol prekvapený napríklad aj z prezentácie o digitálnom nomádstve. Netušil som o tom, že moja známa z Prešova žije už päť rokov ako digitálna nomádka, až kým som neprišiel sem a nepočul som ju rozprávať. 20 x 20 sekúnd je presný čas, ktorý má každý speaker k dispozícii. Som rád, že to funguje nielen v Prešove, ale aj v Bardejove, v Košiciach a v rôznych iných mestách po celom Slovensku.“

Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Autor: Emília Humeňanská