Poľská kapela Hańba! si v prešovskom Wave hanbu neurobila

„Możemy mówić po polsku? Zapraszamy bliżej, nie bojcie się. Można się bawić, można tańczyć. My też zaraz zaczniemy tańczyć!“ Wave sa pomaly zapĺňa, srdečné slová spievajúceho banjistu Andrzeja Zamenhofa pozývajú všetkých dopredu. Zábava je povolená, tancovať je priam nevyhnutné. Energické rytmy hýbu divákmi aj hudobníkmi, atmosféra rastie.

Takýto bol koncert poľskej skupiny Hańba!, ktorý podporil Fondu na podporu umenia, v Centre nezávislej kultúry Wave dňa 5. októbra 2018: živelný, rezký, kvalitný, plný hlbokých myšlienok a chytľavých melódií. Členovia tohto ansámblu sú mladí muži, ktorí sa inšpirovali pouličným folklórom medzivojnového Poľska. Ich hudba, prejav, oblečenie vás prenesie o 80 rokov späť, odkaz ich piesní však prevráva aj do prítomnosti. 

Hańba! odmieta fašizmus, nacizmus, autoritárske tendencie, sociálne nerovnosti a iné spoločenské zlyhania minulosti, ktoré zhudobňuje v štýle punk, klezmer, ska, folk. Piatkový koncert bol preto výnimočným spojením kvalitnej hudby a strhujúcej nálady. „Atmosféra bola parádna, ako vždy vo Wave,“ pozdieľala svoje zážitky diváčka Mirka. „Koncert mi odporučili kamaráti, ktorý už na Hańbe raz boli. Sedeli sme hore na poschodí, ale stiahlo nás to dole, tancovali sme, skákali, páčilo sa nám to.“ O jedinečnom hudobnom zoskupení Hańba! nám v krátkom rozhovore viac povedal hlavný protagonista kapely Andrzej Zamenhof.

Ako sa vám páčil koncert vo Wave, ako na Vašu hudbu reagovali diváci? Koncert sa nám veľmi páčil. Veľmi radi hráme na Slovensku, radi sa tu vraciame. Je to jedna z mojich najobľúbenejších krajín, kde robíme koncerty. Ľudia sú tu veľmi super, na našu hudbu reagujú veľmi energicky. Nikdy sme tu na Slovensku zlý koncert nemali. 

Aký je zmysel vašej hudby, čo chcete povedať svetu?

Hlavnou ideou našej skupiny je presunúť sa spoločne o 80 rokov späť a hovoriť o živote v Poľsku v 30. rokoch 20. storočia, o období medzi vojnami. Spievame o jednoduchých robotníkoch, o živote z perspektívy malého človeka, o tom, ako sa v tých časoch žilo, o rôznych historických udalostiach.

Naše texty sú aj o hrozbách spojených s komunizmom, s fašizmom, o vojne v Španielsku, o zbrojení Nemecka. Chceme jednoducho poukázať na to, že realita sa nemení, myšlienky a idey sa vracajú, nič sa z histórie neučíme a stále opakujeme tie isté chyby. Aký je tvoj názor na vzťahy medzi Poliakmi a Slovákmi v dnešnej dobe?

Slovákov mám veľmi rád, sú to veľmi štedrí ľudia. Mám rád túto krajinu, mám tu veľmi pekné spomienky a rád sa tu vraciam. Počul som o dopravnej nehode, ktorú spôsobili Poliaci na Slovensku a zahynul pri nej človek. Myslím, že vzťahy medzi Slovákmi a Poliakmi sú napriek tomu dobré a chcel

by som, aby to tak ostalo. Popularita tejto alternatívnej poľskej kapely rastie, o čom svedčia aj pozvania na takmer všetky významné festivaly v strednej Európe. Na Slovensko opäť zavítajú 28. novembra 2018, koncert odohrajú v košickej Tabačke.

Autor: Emília Humeňanská