WACE~CNK CESTUJE, VZDELÁVA SA A INŠPIRUJE

Sme vďační, že Fond na podporu umenia nás tento rok podporil v rámci mobility, cestovania a vzdelávania. Prečo je to pre náš dôležité? 

Keďže už dvadsať rokov tvoríme kultúrnu tvár Prešova, je veľmi podstatné, aby sme sa vzdelávali, vnímali aktuálne trendy v rámci Európy a mohli inšpiratívne myšlienky prinášať aj do nášho milovaného kultúrneho centra a mesta. 

Zároveň nám takéto mobilita pomáha nadviazať nové spolupráce, zbierať nové kontakty a stretávať sa s ľuďmi z rôznych krajín, ktorí pracujú v tej istej oblasti ako my.

ČO VŠETKO SME TENTO ROK ABSOLVOVALI? UROBÍME SI KRÁTKY SEMAFOR 

? Trans Europe Halles

V máji sme mali možnosť zúčastniť sa v Prahe na Trans Europe Halles Meetingu. Trans Europe Halles je platforma, ktorá spája nezávislé kultúrne centrá v Európe. 

Cieľom je, aby centrá medzi sebou nadviazali spoluprácu, aby sa podporovali nové iniciatívy a fungujúce vzorce pre šírenie umenia. 

Táto sieť sa snaží sa poukazovať na dôležitosť vytvárania dramaturgického programu najmä pre miestnych obyvateľov, ktorí majú bezprostrednú možnosť a príležitosť podujatia navštevovať a teda tvoriť divácku základňu. 

Náš meeting bol v krásnych priestoroch Studio ALTA, ktoré je tvorivým hubom s komunitnou záhradkou.

Program konferencie bol založený na štyroch základných sekciách: 

Programovanie symbiózy –  o skúmaní (nielen) rovnováhy zloženia programu, 

Space is the case is the space is the case – o hľadaní vízie a súčasných postupov, ktoré skúmajú priestor a jeho potenciál na budovanie zdravého prostredia, 

Malo by nám na sebe záležať – o skúmaní spektra tímových vzťahov a

Naozaj utópia? –  ktorá sa zameriavala na krízu predstavivosti. 

? MENT Ljubljana

V hlavnom mesto Slovinska sa organizuje jeden z popredných showcaseových festivalov a hudobných konferencií v strednej a východnej Európe a je najväčším podujatím svojho druhu v regióne.

Na MENT Ljubljana sme sa vybrali v júni. Ide o oceňovaný festival hudobných objavov, ktorý v symbióze s konferenciou umožňuje prezentáciu hudobných interpretov z celej Európy pred medzinárodnými hudobnými profesionálmi a publikom. 

Na tohtoročnom festivale vystúpilo 78 umelcov z 24 krajín počas troch dní na 15 pódiách v okolí Ľubľany! 

A bolo to naozaj žánrovo bohaté. Od nezávislého rocku, popu, elektroniky a folkrocku až po hip-hop a DJ show. 

Toto bol už ôsmy ročník MENT Ljubljana a zúčastnilo sa na ňom 6000 návštevníkov, z ktorých väčšinu tvorili domáci, no mnohí prišli aj zo zahraničia, najmä z blízkych krajín – Chorvátska, Srbska, Maďarska, Rakúska a Talianska. No a samozrejme my, priamo z Prešova! 

? Budapest Showcase Hub

Október patril susednej Budapešti, kde sme navšívili Budapest Showcase Hub alias BUSH Budapest. Okrem koncertov sme mali možnosť byť aj na dvojdňovej konferencii hudobného priemyslu a networking eventoch. 

Organizátori BUSH Budapest vyberajú vždy zaujimavé miesta pre koncerty. Tento rok to bola napríklad jedna z najväčších synagóg, ale hralo sa aj v ďalších zaujimavých kluboch a priestoroch. Veď si pozrite fotografie. 

A PREČO S TÝM OTRAVUJEME? 

Nie, zámerom tohto príspevku nie je robiť vám zle pri mínusových mrazoch fotkami z letných podujatí. 

Dôležitým je, že z týchto showcase festivalov sme si priniesli aj nejaké mená interpretov, ktorých by sme chceli dotiahnuť do Prešova. 

A veľmi sa už na to tešíme, keď si ich spoločne s vami budeme môcť naživo vychutnať v našom Wave~CNK! ?