Wave zanechal vo Veľkom Šariši „SMS odkaz”. Co ty tu? môže byť aj existenciálna otázka, hovorí jeden zo spoluautorov nového muralu

Wave zanechal vo Veľkom Šariši „SMS odkaz”. Co ty tu? môže byť aj existenciálna otázka, hovorí jeden zo spoluautorov nového muralu

V dňoch 8. až 13. augusta 2022 sa uskutočnil už 14. ročník sochárskeho sympózia Práci česť!, ktorého hlavným organizátorom je občianske združenie Otvorená dielňa.

Pre tento rok si organizátori vybrali miesto pri štrkoviskách vo Veľkom Šariši, z ktorého je výhľad na miestnu dominantu – Šarišský hrad. Lokalita sa v poslednom období stala obľúbenou, keďže tadiaľ vedie cyklotrasa EuroVelo, vďaka ktorej sa už dnes viete dostať z Prešova až do susedného okresného mesta Sabinov.

Túto príležitosť si nenechal ujsť ani prešovský Wave – centrum nezávislej kultúry. Wave dlhodobo iniciuje a realizuje aktivity, ktorými umelecky zasahuje do verejného priestoru. Tento rok v rámci iniciatívy Mural Prešov kultúrne centrum vďaka osloveným umelcom zanechalo v susednom Veľkom Šariši „SMS odkaz”.

Ako plochu pre jednoduchú otázku, na ktorú existuje mnoho odpovedí, si zainteresovaní v tomto prípade vybrali stenu priemyselnej budovy, ktorá sa nachádza neďaleko spomínaných štrkovísk a cyklistickej trasy. 

Netradičný mural s viacerými významami

Pokiaľ sa bavíme o muraloch, každému asi napadne maľba na stene. No mural, ktorý vznikol vo Veľkom Šariši, je tak trochu netradičný. Jeho autormi sú grafik a ilustrátor Marek Cina a  sochár Juraj Gramantik. 

Spojenie týchto dvoch rôznorodých umelcov prinieslo originálny umelecký výstup. Okoloidúcich cyklistov, ale aj ľudí, ktorí trávia pri štrkoviskách voľný čas, odteraz na fialovom pozadí oslovuje

krátka otázka v šarišskom dialekte Co ty tu? Písmená, ktoré sú z recyklovaného kovového materiálu a vystupujú do priestoru, akoby ešte viac tlačili do očí otázku, ktorá podľa Mareka Cinu môže mať aj existenciálny charakter.

„Tento odkaz môžeme brať ako otázku položenú preto, aby sa každý zamyslel nad tým, čo tu robí. Ale nielen na tomto mieste. Môže to byť také Shakespearovské, existenciálne byť či nebyť,” hovorí Cina.

„A môže to byť aj také naše šarišské. Práve to šarišské pochopenie otázky má viac rovín vnímania. Pretože šariština je taký jazyk, že záleží na tom, kde dáš dôraz. Na ktoré slovo, dokonca na ktorú slabiku. Podľa toho táto otázka môže v našom dialekte vyznieť pozitívne, ako keď niekoho stretneš po dlhom čase a potešený sa pýtaš, čo tu robí, ale aj negatívne, hanlivo, keď do niekoho rýpeš, že načo tu prišiel,” vysvetľuje ďalej grafik a ilustrátor, ktorý sa dlhodobo venuje typografii, čo pretavil aj do realizovaného muralu. 

Zároveň, ako uviedol druhý z dvojice umelcov Juraj Gramantik, je to aj také vtipné, kamarátske oslovenie okoloidúcich, ktorých predtým vítala len ošarpaná stena. „Je to prosto textová správa

vytvorená priestorovým médiom s podmaľbou,” hovorí Juraj. Preňho samého bolo zaujímavým to, že sa na realizácii stretli sochár s grafikom a ilustrátorom.

Nápad vznikal spoločne

Marek Cina a Juraj Gramantik boli oslovení na realizáciu muralu aj vďaka tomu, že tento rok boli medzi účastníkmi sochárskeho sympózia. Wave poskytol umelcom informácie o mieste, kde ho majú realizovať a potom už spolu rozmýšľali o tom, čo sa na danej stene objaví. „Stretli sme sa Jurajom v Bratislave a uvažovali sme nad tým, čo by tam mohlo byť. Mali sme prvotnú

predstavu o tom, že zrecyklujeme materiály. Keď Juraj odišiel, napadlo mi Co ty tu?, tak som mu zavolal. Páčilo sa mu, že to urobíme vďaka použitiu dialektu také lokálne,” hovorí Marek, ktorý tvorí rôzne typografické hračky so slovom a písmom. Juraj sa na to podľa Mareka dobre chytil a bolo jasné čo a ako budú na stene realizovať.

Pre Juraja Gramantika tvorba muralu bola absolútnou novinkou, keďže, ako sám hovorí, doteraz sa vo svojej umeleckej tvorbe nestretol s takouto platformou verejného prejavu.

„Bola to pre mňa pekná výzva a spoločne sme s Marekom hľadali spôsob spojenia. Uvažovali sme aj nad figuratívnymi a abstraktnými tvarmi, no nakoniec sme sa dopracovali k textu, ktorý bude pracovať s daným priestorom a zároveň sa v ňom pekne vyfarbí a pohrá s tieňom,” hovorí Juraj.

Wave – centrum nezávislej kultúry ďakuje Marekovi Cinovi a Jurajovi Gramantikovi, že prijali výzvu a zrealizovali nový mural. Nebolo by to možné bez toho, keby nám s týmto kontaktom nepomohol organizátor sochárskeho sympózia Michal Kačmár, ktorému taktiež ďakujeme. Veľká vďaka patrí aj všetkým, ktorí s realizáciou akokoľvek pomohli, a v neposlednom rade Fondu na podporu umenia, ktorý nápady, prácu a iniciatívy prešovského kultúrneho centra podporuje z verejných zdrojov.

Foto M.Cina